Saturday, July 27, 2013

انواع گره،انواع طناب،آموزش تصویری

همانطور که می دانید یكی از وسایل قدیمی ، اولیه و ضروری كوهنوردی ، طناب است . در كوهنوردی زمستانی و هیمالیایی ، غارنوردی ، سنگنوردی ، یخنوردی و دره نوردی ، طناب از وسایل اصلی در صعود و فرود می باشد . در واقع سایر ابزار فنی كوهنوردی به نوعی در ارتباط و تماس با طناب می باشند . طناب وسیله ارتباطی و حمایتی بین كوهنوردان می باشد .

بطور كل طنابهای كوهنوردی به دو نوع استاتیك و دینامیك تقسیم بندی می شوند.     ۱- طناب دینامیك : بدلیل موازی بودن رشته های داخلی و جنس آن حالت ارتجاعی دارد و هنگام سقوط كوهنورد كمی افزایش طول میابد كه در نتیجه باعث كاهش میزان ضربه وارده به كوهنورد می گردد . كاربرد اصلی آن در جایی است كه احتمال سقوط وجود داشته باشد ، مانند سنگنوردی و یخنوردی .

    ۲- طناب استاتیك : رشته های داخلی آن كمی حالت بافت مارپیچی داشته و فاقد حالت ارتجاعی بوده و كاربرد آن بیشتر در جایی است كه بر روی طناب صعود و فرود انجام می گیرد . مانند غارنوردی و صعود زمستانی ( هیمالیایی) .

۳- تحمل شوك : شوك ناشی از وزنه ای از ارتفاع یك متر

۴- تحمل وزن : تحمل وزنی در طول طناب بدون هیچ سقوط و شوكی


 ۵- طناب انفرادی : طناب شخصی كه هر كوهنورد ( در هر رشته ای ) باید در كوله خود داشته باشد . قطر این طناب بین ۶ تا ۹ میلیمتر و طول آن بین ۶ تا ۷ متر است . این طناب در مواقع مختلف كاربردهای فراوانی دارد ؛ از جمله : درست كردن صندلی اظطراری فرود و صعود ، حمل مجروح و ... .

۶- تیرول : طنابی كه بین دو نقطه مرتفع ( دو سوی یك دره و یا رودخانه ) بصورت افقی و یا شیب دار بسته شده و جهت حمل و انتقال بار و یا افراد از آن استفاده می شود.

طناب های كوهنوردی دارای قطر ها و كاربردهای متنوعی به شرح زیر می باشند :

قطر طناب به میلیمتر / كاربرد / تحمل شوك به کیلوگرم / تحمل وزن به کیلوگرم

۳ میلیمتری/ بندكفش ، بند حمایت چكش و سایر ابزار /تحمل شوک: صفر /تحمل وزن: ۲۵۰

۵میلیمتری/ طنابچه پروسیك ، ركاب /تحمل شوک: صفر /تحمل وزن: ۶۲۰

۷میلیمتری/ طناب انفرادی ، فرود دولای اضطراری ، بلوك /تحمل شوک: صفر /تحمل وزن: ۱۳۳۵

۸میلیمتری/ طناب انفرادی ، فرود دولای اضطراری ، بلوك /تحمل شوک: ۴۹۰ /تحمل وزن: ۱۷۰۰

۹میلیمتری/ طناب انفرادی ، دولا صعود و فرود ، بلوك ، صندلی /تحمل شوک:۵۷۰ /تحمل وزن: ۱۹۹۰

۱۱میلیمتری/ یك لا صعود و فرود /تحمل شوک: ۱۰۵۰ /تحمل وزن: ۲۸۰۰

۱۲ و ۱۳ میلیمتری/ تیرول

نكات ایمنی :

۱- هیچگاه طناب روی لبه تیز سنگ و خاك كشیده نشود !

۲ - مواظب باشید كه طناب داخل مواد روغنی نیافتد !

 ۳ - طناب را تنها با آب سرد ( یا بسیار ولرم ) بشویید . در صورت نیاز از مواد شوینده ای كه برای پوست انسان مضر نیستند ( مانند صابون ، مایع دستشویی ، شامپو و ... ) نیز می توانید به اندازه کم استفاده كنید !

 ۴ - طناب شسته شده را بدور از تابش مستقیم آفتاب و منابع حرارتی دیگر پهن كنید تا جریان هوا آنرا خشك نماید !

 ۵ - هنگام صعود های متوالی از هر دو سر طناب استفاده كنید تا پیچش ، اصطكاك و ساییدگی در تمام طناب تقسیم شود .

 ۶ - تعداد شوك هایی كه یك طناب می تواند تحمل كند محدود است ، بنابر این از كارهایی كه شوك های متوالی به طناب وارد می سازد (‌ مانند بكسل ماشین ، طناب كشی و ... ) با طناب كوهنوردی خودداری نمایید !

 ۷ - از طناب دیگران كه نمیدانید چه بلاها و شوك هایی را تحمل كرده است در صعودهای جدی استفاده ننمایید ! ۸ - و مهمترین نكته این كه طناب جان كوهنورد است . هیچگاه جان خود و یا دیگران را لگد نكنید !

انواع گره ها و کابرد آنها :
  • گره هشت دولا : اتصال سر طناب فرود به کارگاه.
  • گره هشت تعقیب Retraced Figure of Eight : اتصال طناب به صندلی و زدن گره هشت در حلقه ای بسته .بعد از زدن گره باید اندازه آن را تنظیم نمود.بطوریکه گره به خوبی به صندلی بچسبد.
  • گره دو سر طناب دولا Double Fisherman : اتصال دو سر طناب به یکدیگر با ضریب اطمینان بیشتر نسبت به گره دو سر طناب یک لا و اتصال دو سر طناب غیر هم قطر با اختلاف قطری حداکثر یک شماره.
  • گره حمایت  Hafmastwurf : برای حمایت صعود کننده یا فرود مورد استفاده قرار می گیرد . این گره را در مواقع ضروری می توان با یک گره ضامن قفل نمود.( این گره از شوک های ناگهانی به دلیل شکست طناب جلوگیری میکند)
  • گره بولین Bowline : یکی از مزیت های این گره باز شدن آسان آن حتی بعد از فشار بر روی آن است. ولی بی دقتی در زدن آن می تواند خطر ساز باشد.
  • گره رکابی : برای ساختن نردبانها و برانکارد طنابی از آن استفاده می شود.
  • گره پروانه : این گره یکی از گرهای کوهنوردی است که از هر سه جهت می توان از آن بار گرفت.

 خواص گره کوهنوردی :
۱-در مقابل کشش و ضربه محکم و مقاوم است.

۲-به سادگی زده و با دست به آسانی باز می شود.

۳-هنگام کار بر اثر فشار وارد بر آن باز نمی گردد.

۴-هر قدر فشار بر روی آن وارد شود محکم تر می شود.

۵-کوچک ، کم حجم و دارای کمترین شکست است . چرا که هر شکست طناب باعث کاهش مقاومت آن می گردد.

چند نکته :
۱- در این سایت انواع گره ها به زیبایی آموزش داده شده است !

۲-گاهی اوقات زندگی کوهنوردان به گره ها ارتباط دارد پس لازم است انواع گره زدن را با سرعت زیاد بسیار تمرین کنیم .

۳- سعی شود گره ها بسیار خوانا و تمیز باشند چون علاوه بر اینکه از اشتباه جلوگیری میشود در صورت فشار امکان باز شدن گره از بین میرود.

۴- علا وه بر گره های بالا گره های بسیاری وجود دارد  البته پر کاربرد ترین ها  اینها هستند که سعی میکنم در آینده گره های پرکاربرد دیگر همچنین کاربرد این گره ها را کامل کنم و آموزش دهم!

Tuesday, July 23, 2013

غار پراو و اصطلاح تخصصی پرویی شدنغار پَراو یا غار پَرو )به معنی پر آب) نام غاری است در ارتفاع ۳۰۵۰ متری کوه پراو، در دوازده کیلومتری شمال‌شرق شهر کرمانشاه که در میان کوه طاق بستان وکوه بیستون و در جنوب منطقه‌ای به نام میدان پراو قرار دارد. غار پراو را در لیست عمیق‌ترین غار‌های جهان تا رتبه ۲۲۱ پایین آورده‌اند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد غار پراو وجود دهانه آن در ارتفاع سه‌هزار متری از سطح دریا است که این بالاترین سطح در بین تمام غارهای دنیا می‌باشد.عمق غار پراو ۷۵۱ متر و طول آن ۱۴۵۴ متر می‌باشد. تعداد ۲۶ حلقه چاه دارد و عمیق‌ترین چاه آن، چاه شماره ۱۶ است که ۴۲ متر عمق دارد.


این غار برای اولین بار در سفر تحقیقاتی یک گروه غارنورد انگلیسی در سال ۱۳۵۰ خورشیدی به رهبری جان میدلتون کشف شد و گروه به عمق ۷۵۰ متری غار دست یافت. سفر اکتشافی بعدی در سال ۱۳۵۱ به رهبری دیوید جادسون که با حمایت انجمن سلطنتی جغرافی و گروه غارشناسان انگلستان با هدف پیشروی بیشتر، به منظور دستیابی به رکورد جهانی انجام شد. علی‌رغم تلاش‌های زیاد گروه ۱۶ نفرۀ انگلیسی، این کار میسر نشد و غار پراو در عمق ۷۵۱ متری به یک حوضچهٔ گلی به طول ۵۰ متر ختم شد. این موضوع، یک اصطلاح ماندنی در غارنوردی به جای گذاشت. به این معنی که اگر یک غار بزرگ، که امید به گسترش آن می‌رود، ناگهان به آخر خود برسد، می گویند:"پراوئی شد" به انگلیسیThe Ghar paraued. گفته می شود.