Wednesday, April 24, 2013

پروانه کاظمی و صعود به قله کانچنجونگا

پروانه کاظمی، بانوی هیمالیانورد با اخلاق ایرانی ۱۵ فروردین۹۲ راهی نپال برای چهارمین صعود قله بالای ۸۰۰۰ متر خود یعنی صعود به قله ۸۵۸۶ متری کانچنجونگا (پنج گنجینه برفی) که سومین قله مرتفع جهان می باشد، شده است. قبل از آن او موفق به صعود اورست و لوتسه(در یک فصل و در یک هفته) و ماناسلو و همینطور قله های آمادابلام و موستاق آتا شده بود.

او در وب سایت خود نوشته که مدت برنامه او ۲ ماه بوده  که با اقامتی چند روزه در شهرکاتماندو پایتخت نپال و راهپیمایی طولانی اواخر فروردین ماه به کمپ اصلی به ارتفاع ۵۴۵۰ متر خواهد رسید و پس از آن برنامه ۱ ماهه خود برای صعود را آغاز خواهد کرد و آخرین اخبار را در وبسایت خود قرار خواهد دادآخرین اخبار کانچن جونگا:
۲۳/۰۴/۲۰۱۳»
    لمس ارتفاع ۶۰۰۰m.
    تغییر ناگهانی هوا مطابق با اخبار هواشناسی، برگشت به کمپ اصلی.

۲۲/۰۴/۲۰۱۳»اخباری کوتاه از کمپ اصلی(به نقل از پروانه):
یخچال “یالونگ” که در مسیرکمپ اصلی قرار دارد یکی از خطرکناکترین یخچالهائی است که تاکنون از آن عبور کرده ام و شاید هم خطرناکترین آنهاست! قبل از بیس کمپ شیب تندی هست که قسمتیش ثابت گذاری شده.پورتر ها با کفش کتونی نخی توی برف و یخ چطوری از اون میان بالا دیگه با خداست…البته گاهی هم بارها رو می اندازند و به آنها صدمه میزنند.

 کوه “ژانو” که از کوه های معروف دنیاست و کوهنوردان کمی آن را صعود کرده اند در مسیر یخچال “یالونگ” قرار دارد.

تاکنون 3 شرکت Dreamer’s Destination  و 7summit و TomSerco در کمپ اصلی حضور دارند و احتمالا شرکت دیگری هم به این جمع اضافه خواهد شد و با همکاری همه مسیر کمپ 1 ثابت گذاری شده است. کلا جو خیلی دوستانه و خوبی تاکنون وجود داشته است.

تیمهائی که تاکنون در کمپ اصلی مستقر شده اند از ملیتهای مختلفی هستند که هر کدام ویژگی دارند:
تیم ۴ نفره اسپانیائی که “کارلوس” ۷۶ ساله که ۱۰ قله بالای۸۰۰۰ را تاکنون صعود نموده و”لوییس” که فیلم سازه، فارسی بلده و در ایران بوده و دماوند و سبلان رو هم صعود کرده. پروژه آنها آنلاینه و اینترنت ثریا دارند.

تیم مجارستانی خیلی خونگرمند. یکی شون “پلنگ برفی”(snow leopard) است، یک پا از وسط ساق نداره و یک جور پای مصنوعی داره.کره ای ها که یکی شون در هر دو دست از مچ قطعه! تابستان سال قبل K2 رو صعود کرده.چینی ها که ظاهرا یک خانم بینشون هست. تنها زنان بیس کمپ ما هستیم.یک تیم ایتالیائی که هنوز به کمپ اصلی نرسیده اند.

۹۲/۰۲/۰۱
» بارش برف سنگین در روزهای اخیر و ادامه آن در هفته آینده، امکان حرکت به کمپ های بعدی را ناممکن نموده است. تمامی گروهای مستقر در منطقه در انتظار هوای بهتر هستند.
۹۲/۰۱/۲۹
 ورود به “کمپ اصلی“- ارتفاع: 5450m (ا) 
 امروز ۹۲/۰۱/۲۹ ساعت ۱۴به وقت محلی پروانه کاظمی وارد BC شد. مشکلات اصلی در مسیر شامل کمبود جدی باربران و یخچال طولانی و سختی مسیر پیمایش آن برای باربران است که از هرگونه پوشش استاندارد محروم میباشند. در واقع حمل ایمن وسایل فقط توسط هلیکوپتر تضمین میگردد که هزینه زیادی را به اجرای برنامه تحمیل خواهد نمود.

 حرکت به سمت کمپ اصلی
۹۲/۰۱/۲۸

تدارک و کوهپیمائی به سوی کمپ اصلی (حدود ۶ روز) ۲۰۱۳/۰۴/۱۰

پروانه کاظمی کوهنورد نامی کشورمان در دومین تلاش خود در فصل جاری در کانچن جونگا ، امروز (۳۱ اردیبهشت ۹۲) ساعت۱۶ به وقت تهران به علت عارضه التهاب و عفونت گلو و ریه از ارتفاع ۷۵۰۰ متری به کمپ اصلی بازگشت و به تلاش خود خاتمه داد.

"قیچی‌ساز" ماکالو را هم صعود کرد


بر اساس اخبار منتشر شده در پایگاه خبری فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ؛ «عظیم‌قیچی‌ساز» کوه‌نورد توانمند کشورمان موفق شد صبح امروز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ماه؛ قله‌ی ۸۴۶۳ متری «ماکالو» پنجمین قله ی مرتفع جهان را صعود کند. این کوه‌نورد شایسته تبریزی با این موفقیت ، شمار قله‌های ۸ هزارمتری صعود شده‌اش را به عدد ۱۱ رساند .
کند.

 پیش از این عظیم قیچی ساز با صعود به قله ماناسلو موفق شد تعداد صعودهای بالای ۸۰۰۰ متر خود را به ۱۰ قله برساند. 

وی تنها با صعود به ۳ قله‌ی «لوتسه»، «چوآیو» و «شیشاپانگما» می‌تواند به عنوان اولین ایرانی نام خود را در باشگاه ۸‌هزاری‌های جهان که تنها ۲۹ نفر عضو دارد، ثبت نماید.

این موفقیت ارزشمند را به "عظيم قيچي ساز"، جامعه کوه نوردی کشور، خانواده و دوستداران ایشان؛ تبریک و شادباش عرض می می کنیم. اميدواریم ایشان در نهایت سلامتی، ایمنی و موفقیت به کمپ اصلی بازگردند.