Sunday, March 30, 2014

آیا ورزش ایران افتخاری دیگر را از دست خواهد داد!

تنها هیمالیانورد ایرانی که تاکنون ۱۲قله(از۱۴ قله) بالاتر از ۸۰۰۰ متری در سطح جهان را فتح کرده با اشاره به مهیا نشدن شرایط مالی لازم برای صعود به دو قله دیگر و ثبت رکورد جهانی گفت: برای این دو صعود ۵۹ هزار دلار هزینه لازم بود اما با وجود رایزنی‌های انجام شده و وقت ملاقاتی که از وزیر ورزش گرفتم، این بودجه مهیا نشد و به همین دلیل فرصت صعود را از دست دادم.

عظیم قیچی‌ساز در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه برنامه‌اش برای آغاز سال ۱۳۹۳ صعود به دو قله در چین و نپال بود تا به این واسطه رکورد فتح هر چهارده قله بالای ۸۰۰۰ متری جهان در کمترین زمان ممکن را به نام خود ثبت کند، اظهارداشت: برای این دو صعود از یک سال پیش تمریناتم را آغاز کردم و به آمادگی خوبی هم رسیدم اما دو صعود به این سنگینی نیازمند هزینه‌هایی بود که در نهایت با کم لطفی وزارت ورزش و جوانان و مسئولانش تامین نشد.وی با اشاره به ۵۰ هزار دلار بودجه لازم برای صعود به قله شیشابانگما در چین و لوتسه در نپال ادامه داد: شخصا نمی‌توانستم هزینه به این سنگینی را فراهم کنم اما هیچ حمایتی هم از من و برای تامین این هزینه نشد. در حالیکه از ماه‌ها پیش و از طریق فدراسیون نامه‌نگاری‌های لازم را با وزارت ورزش و جوانان انجام دادم. چون بودجه فدراسیون به اندازه‌ای نیست که بتواند چنین هزینه‌ای را برای من تامین کند. 

لوتسه
این کوهنورد تصریح کرد: حتی برای رسیدن به نتیجه مورد نظر برای تامین هزینه لازم، متقاضی وقت ملاقات از وزیر ورزش و جوانان هم شدم اما تا امروز که با شما صحبت می‌کنم هنوز چنین وقتی به من داده نشده  است.قیچی‌ساز با تاکید بر اینکه فصل صعود به دو قله مورد نظر در چین و نپال بهار است، تصریح کرد: در کل تا حالا فقط ۳۱ نفر در سطح دنیا موفق به صعود به قله‌های بالای هشت هزار متری دنیا شده‌اند که در این میان فقط ۱۴ نفر بدون استفاده از کپسول اکسیژن این کار را انجام داده‌اند و از جمله من؛ طی پنج سال و نیم گذشته من به ۱۲ قله بالای هشت هزار متری جهان صعود کردم و اگر بهار امسال می‌توانستم دو قله باقی مانده را هم فتح کنم رکورد صعود به هر چهارده قله بالای هشت هزار متری جهان در کمترین زمان ممکن را به نام خود ثبت می‌کردم.وی تاکید کرد: آخرین رکوردی که در این زمینه به ثبت رسید در اختیار کوهنوردی است که طی مدت ۷ سال موفق به صعود به هر چهارده قله مورد نظر شد اما اگر من امسال می‌توانستم صعودهای موردنظرم را انجام دهم این رکورد را با زمان ۶ سال به نام خود ثبت می‌کردم اما کم توجهی و عدم حمایت وزارت ورزش انجام این کار امکان پذیر نشد. سال بعد که فایده‌ای ندارد چون مهم ثبت رکورد در فاصله زمانی کمتر از۷ سال بود.

این هیمالیانورد ایرانی با بیان اینکه هزینه ۱۲ صعود قبلی به قله‌های بالای ۸۰۰۰ متری جهان را به صورت شخصی یا از طریق اسپانسر تامین کرده بود، گفت: من از کجا باید ۵۰ هزار دلار تامین می‌کردم تا دو صعود باقی مانده برای ثبت رکورد جهانی را انجام دهم. طبیعی است که وزارت ورزش و جوانان باید در این زمینه کمک می‌کرد چون نتیجه این کار ثبت رکورد و افتخار برای کشورمان بود نه فقط شخص من. در هر صورت با بی توجهی و کم لطفی که در تامین هزینه لازم شد، اجازه ندادند رکورد جهانی برای ایران و من به ثبت برسد.

No comments:

Post a Comment